Kevätkokous päätti: Kokouksia myös arkipäivinä

Kepan jäsenjärjestöt kokoontuivat lauantaina 21. huhtikuuta Tampereelle yhdistyksen kevätkokoukseen. Kevätkokous päätti kumota aiemman päätöksen, jonka mukaan Kepan sääntömääräisiä kokouksia voi järjestää vain lauantaisin.

Teksti: Topi Kanniainen

Kevätkokoukseen osallistui 29 järjestöä 25 edustajan voimin. Kepan puheenjohtaja Elina Vuola muistutti avauspuheenvuorossaan, että Kepa järjestää vuosikokouksensa Tampereella jo toista kertaa.”Vuosikokousten järjestäminen pääkaupunkiseudun ulkopuolella on jäsenjärjestöiltä tullut toive. On ilo nähdä, että täällä on näinkin paljon ihmisiä”, hän sanoi.***Kokousmuodollisuuksien jälkeen Kepan toiminnanjohtaja Timo Lappalainen ja ohjelmajohtaja Eveliina Salonen esittelivät edellisvuoden toimintakertomusluonnosta.”Viime vuoden hankeneuvonnassa ihmisoikeusperustaisuus korostui edellisvuosia enemmän. Kepa toimi tässä asiassa siis jo ennen kehityspoliittisen toimenpideohjelman julkaisemista”, Salonen mainitsi alustuksessaan.Lisäksi kokouksessa esiteltiin Kepan viime vuoden ylijäämäinen tilinpäätös. Kepan taloussuunnittelija Sarianne Palmula selvitti osallistujille Kepan kulurakenteessa tapahtuneita muutoksia ja yhdistyksen tulokehitystä.Kevätkokous hyväksyi vuoden 2011 toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen vastalauseitta. Lisäksi kevätkokous myönsi tilivelvollisille vastuuvapauden.***Yhdistyskokous kumosi päätöksellään aiemman syyskokouksen 2007 antaman päätöksen, jonka mukaan yhdistyskokous voidaan järjestää ainoastaan lauantaisin. Päätöksen kumoamista esitti Kepan hallitus.Alun perin päätöksen taustalla oli ajatus siitä, että pienemmät järjestöt pääsisivät helpommin osallistumaan Kepan yhdistyskokouksiin. Hallitus perusteli purkuesitystään sillä, että yhdistyskokousten osanottajamäärä on laskenut päätöksen voimassaoloaikana.Kokous hyväksyi hallituksen esityksen. Osanottajien joukosta tähdennettiin, että tarpeen tullen yhdistyskokouksia on järjestettävä myös lauantaisin.Lisää kevätkokouksesta jäsenblogissaKepa.fi:n jäsenblogi: Uhka, mahdollisuus vai ”pienempi paha”?