6. toukokuu 2025
Tapahtuma

Kestävän kehityksen aamukahvit: Sanna Takala

Tilaisuus

Aloituspäivä ja aika 06.05.2025 - 09:00
Päättymispäivä ja aika 06.05.2025 - 09:45
Ilmoittaudu viimeistään 05.05.2025 - 23:59
Paikka Teams
Maksu Maksuton
Järjestäjä Suomalaiset kehitysjärjestöt − Finnish Development NGOs Fingo ry
Tervetuloa Fingon kestävän kehityksen kahveille keskustelemaan vaihtuvien vieraiden kanssa siitä, minkälaista Suomen globaaleihin kehityskysymyksiin keskittyvän politiikan tulisi olla ja millainen olisi toivottu tulevaisuus. Tällä kertaa vieraana Sanna Takala ulkoministeriöstä.
 
Mistä kahveilla keskustellaan? 

Globaalipolitiikka on murroksessa. Geopoliittiset jännitteet ja reaalipolitiikan nousu ovat ajaneet arvopohjaisen politiikan edelle. Kestävän kehityksen Agenda 2030 lähenee loppuaan. Sen tavoitteista on saavutettu vain n. 17 %. Toisaalta globaalipolitiikka itsessään tarvitsee uudistumista vallansiirron mukaisesti. 

Vaikka politiikan toimintaympäristö muuttuu, ihmishistorian ikiaikaiset teemat kuten köyhyys ja eriarvoisuus ovat edelleen samat. Ristiriitaisessa ajassa tarvitaan keskustelua kaikille yhteisistä ongelmista ja arvoista sekä tavoista sitouttaa yhteiskuntaamme edistämään yhteisiä arvoja mielekkäällä tavalla.