VINGO-teltassa voi käydä hengähtämässä kesken festaripäivän juomassa kahvia, teetä tai mehua ja juttelemassa muiden järjestöihmisten ja kepalaisten kanssa.Teltta tarjoaa paitsi rentoa meininkiä myös kahta palvelua: VINGOsta voi käydä lainaamassa kepalaisen omalle pisteelle edustamaan oman tauon ajaksi sekä tarpeellisia festaritarvikkeita.”Lainaa kepalainen palvelu pyörii puolenpäivän ja kello kolmen välillä. Lisäksi VINGO tarjoaa uutuutena niska- ja hartiahierontaa”, kertoo järjestösihteeri Johanna Harjunpää.VINGO löytyy festarialueelta Mahdollisuuksien tori -teltan ja radan välistä. Siellä on siis helppo käväistä etenkin Mahdollisuuksien tori -teltalta.”Odotetaan, että ihmiset tulisivat ja viihtyisivät VINGOssa. Täällä ei tarvitse tehdä mitään erityistä, voi vain olla”, lähettää Harjunpää terveiset.VINGO on avoinna lauantain kello 11-19 sekä sunnuntaina kello 11-17. Lainaa kepalainen palvelu ja hierontaa kello 12-15.
Euroopan helleaalto on osoitus siitä, että tulevan hallituksen pitää kääntää katseensa globaaleihin ongelmiin – Fingon vaaliohjelma vaatii Suomea tarttumaan kriiseihin jämäkästi
”Tulevalle vaalikaudelle kaavaillulla miljardien sopeutuksella ei ole pidemmällä aikavälillä mitään väliä, jos seisomme samaan aikaan tumput suorina, kun ilmastonmuutoksen kaltaiset kriisit syventyvät. Ne syövät maailmantaloudesta riippuvaiselta Suomelta kymmenen miljardia aamupalaksi”, sanoo Fingon vaikuttamistyön johtaja Ilmari Nalbantoglu.