Keski-Afrikan tasavallan aseellisten ryhmien johtajat sopivat toukokuun 5. päivä kaikkien riveissään toimivien lapsisotilaiden vapauttamisesta, kertoo YK:n lastenjärjestö Unicef. Ryhmät lupasivat myös lopettaa lasten värväämisen.Unicef arvioi, että Keski-Afrikan tasavallan aseellisissa ryhmissä palvelee 6 000–10 000 lasta — osa sotilaina, toiset viestinviejinä, kokkeina tai seksiorjina.”Tämä on merkittävä askel lastensuojelulle tässä maassa”, sanoo Unicefin maatoimiston johtaja Mohamed Malick Fall järjestön tiedotteessa.Keski-Afrikan tasavallassa käydään paraikaa rauhanneuvotteluja, joiden toivotaan lopettavan maaliskuussa 2013 alkanut sisällissota ja johtavan uusiin vaaleihin.Aseelliset ryhmät ovat Unicefin mukaan luvanneet antaa neuvotteluissa mukana olleelle Unicefille ja sen kumppaneille pääsyn kaikille hallitsemilleen alueille, jotta lapset voidaan löytää ja kotiuttaa. Kotiuttamista seuraa vielä pitkä kuntoutusjakso.Brittien yleisradioyhtiö BBC:n mukaan Unicef on suhtautunut lupauksiin varauksella ja vaatinut tiukkaa aikataulua lasten vapauttamiselle.Myös rauhanturvaajat käyttäneet lapsia hyväkseenKeski-Afrikan lapset ovat kokeneet kovia paitsi oman maan sotajoukkojen, myös kansainvälisten rauhanturvaajien käsissä.Viime viikolla brittilehti Guardian paljasti YK:n sisäisen raportin, jonka mukaan ranskalaiset ja tšadilaiset rauhanturvaajat ovat käyttäneet 8—15-vuotiaita poikia hyväkseen maan sisäisten pakolaisten leirillä maan pääkaupungissa Banguissa.Guardianin käsiinsä saamassa, salaiseksi luokitellussa raportissa pojat kuvailevat, kuinka sotilaat käyttivät heitä hyväkseen ruoka-annoksia ja rahaa vastaan. Raportti on herättänyt kohua Ranskassa, ja maan presidentti François Hollande on sanonut, ettei syyllisille tulla antamaan armoa.Armoa ei luultavasti saa myöskään hyväksikäytön ranskalaisille viranomaisille vuotanut YK:n ihmisoikeusviraston kenttäjohtaja, ruotsalainen Anders Kompass. Hänet on pidätetty virastaan tietosuojan rikkomisesta. Hän saattaa Guardianin mukaan tulla irtisanotuksi.
Maailma kylässä -festivaalilla 24 000 kävijää – vapaus puhutti uudella festivaalialueella Lasipalatsikorttelissa ja Narinkkatorilla
Festarikauden avaava ilmaistapahtuma, Maailma kylässä, järjestettiin 16.–17.5. Helsingin Lasipalatsikorttelissa ja Narinkkatorilla. Festivaalilla oli lauantaina 13 000 kävijää ja sunnuntaina 10 000 kävijää. Puhelavan ohjelmaa seurasi lisäksi 1 000 katsojaa verkkostriimissä. Hyvissä tunnelmissa sujunut festari tarjosi musiikkia, puheita ja keskusteluja, työpajoja, lastenohjelmaa ja näytteilleasettajien ständejä. Koko perheen festivaalin teema Vapaus näkyi läpi ohjelman.