YK:n sosiaalisen kehityksen toimikunnan maanantaina käynnistyneessä istunnossa keskitytään sosiaalisen kehityksen ja oikeudenmukaisuuden edistämiseen yhteistyön keinoin. Yhtenä keskeisenä kysymyksenä esiin nousee, miten köyhyys voidaan poistaa ja ihmisarvo turvata rakentamalla kestäviä hoiva- ja tukijärjestelmiä. Suomen valtuuskuntaa kokouksessa johtaa sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso (ps.).
Komission istunto järjestetään vain muutama kuukausi maailman sosiaalisen kehityksen huippukokouksen jälkeen. Qatarin isännöimässä kokouksessa marraskuussa 2025 maailman poliittiset johtajat allekirjoittivat Dohan julistuksen, jossa jäsenvaltiot sitoutuivat muun muassa köyhyyden poistamiseen, ihmisarvoiseen työhön, sosiaaliturvan vahvistamiseen ja yhdenvertaisuuden edistämiseen.
Huolimatta julistuksessa tehdyistä sitoumuksista, moni keskeinen kysymys jäi edelleen avoimeksi. Keskustelut jatkuvat nyt toimikunnan istunnossa.
”Tarvitsemme ihmisarvoista kehitystä”
Huippukokouksessa monet maat irtaantuivat Dohan julistuksen sukupuolten tasa-arvoa ja sukupuolittunutta väkivaltaa koskevista sitoumuksista. Tämä kehitys heijastaa laajempaa, sukupuolten tasa-arvoa heikentämään pyrkivää globaalia anti-gender -liikettä sekä siihen kytkeytyviä politiikkatoimia.
Suomen on tärkeää tuoda vahvasti ja johdonmukaisesti esiin, että sukupuolten tasa-arvo on kehityksen perusta. Suomen ulko- ja turvallisuuspolitiikan perustaan kuuluvat tasa-arvo ja yhdenvertaisuus, joita Suomi on sitoutunut edistämään kansainvälisesti.
“Köyhyyden kierteen katkaisemiseksi tarvitaan ihmisarvoista kehitystä,” muistuttaa ihmisoikeuksien ja vaikuttamisen asiantuntija Rosa Puhakainen Suomen Lähetysseurasta.
”Hoiva- ja tukijärjestelmien tulee olla saavutettavia, inklusiivisia sekä sukupuolten tasa-arvon näkökulmasta oikeudenmukaisia. Tällä hetkellä hoivavastuu jakautuu globaalisti ja rakenteellisesti epäsuhtaisesti. Erityisesti naiset ja tytöt kantavat päävastuun palkattomasta hoivatyöstä, mikä rajoittaa heidän pääsyään koulutukseen, toimeentuloon ja päätöksentekoon”, Puhakainen jatkaa.
Syksyn huippukokouksessa kuultiin useita puheenvuoroja hoivataloudesta, ja edistyksellisiä esimerkkejä esittelivät esimerkiksi Jordania ja Chile. Keskustelu jatkunee New Yorkissa. Enemmistö valtioista tavoittelee hoivataloutta, joka tarjoaisi ihmisarvosta työtä erityisesti naisille. Tämä tarkoittaisi esimerkiksi, että työstä saisi riittävää palkkaa, ja se takaisi sosiaaliturvan ja turvalliset työolot. Nämä eivät monelta osin valitettavasti vielä toteudu. Suomi voi tuoda keskusteluun omaa asiantuntemustaan hoiva-alan vahvistamisesta ja ihmisarvoisten palveluiden rakentamisesta.
Miten rahoittaa sosiaalista kehitystä?
Dohassa monet maat pohtivat, miten sosiaalista kehitystä rahoitetaan. Kehitysrahoitus on laskenut viimeisen vuoden aikana merkittävästi. Perinteisten avunantajamaiden johtajat kannustavat köyhiä maita rahoittamaan sosiaalista kehitystä omien verojärjestelmiensä kautta.
“Tavoite voi olla jaettu, mutta sitä haastavat korkeat korot, joita matalamman tulotason maat maksavat lainoistaan. Siksi esimerkiksi samaan aikaan jatkuvat neuvottelut kansainvälisestä verosopimusta ovat keskeinen osa sosiaalisen kehityksen rahoituksen kokonaisuutta,” toteaa Fingon globaalin oikeudenmukaisuuden asiantuntija Essi Lindstedt.
Kansalaisyhteiskunnalla on merkittävä rooli ratkaisujen löytämisessä. Nykyinen toimintaympäristö ei kuitenkaan ole osallistumisen kannalta erityisen suotuisa: osa kansalaisyhteiskunnan edustajista on ilmaissut huolensa matkustamisesta kokousta isännöivään maahan sen voimistuneen maahanmuuttokriittisyyden vuoksi.
“Osallisuuden ja saavutettavuuden näkökulmasta eri kohde- ja sidosryhmien aito kuuleminen ja heidän tarpeiden realisoituminen toimivina ratkaisuina on edellytys ihmisoikeuksien toteutumiselle,” painottaa Suomen Lähetysseuran Rosa Puhakainen.
”Suomessa kansalaisyhteiskunnan työtä kehutaan usein. Kehut ovat mukavia. Mutta juuri nyt kansalaisyhteiskunta tarvitsee vahvaa tukea. Meidän on voitava esittää myös kriittisiä näkemyksiä ja vaikeita kysymyksiä. Ennen kaikkea meidän on voitava toimia turvallisesti”, Lindstedt sanoo.
