IPS — Bangladeshin vaatetehtaat ja rekrytointiyritykset ovat luvanneet palkata suuren osan Libyasta pakenevista paluumuuttajista.
Bangladeshin hallitus arvioi, että maan kansalaisia on työskennellyt Libyassa ainakin 50 000. Alan järjestöt sanovat luvun olevan pikemminkin 100 000.
Kansainvälinen siirtolaisuusjärjestö IOM arvioi, että 19 000 bangladeshilaista palasi Libyasta maaliskuun kolmen ensimmäisen viikon aikana.
Bangladeshin vaatevalmistajien ja -viejien yhdistyksen puheenjohtaja Abdus Salam Murshedy uskoo, että ala voisi palkata jopa 50 000 palaajaa. Hänen mukaansa ammattitaitoisille on heti kysyntää ja muille järjestetään koulutusta.
Neljännes vaatetehtaiden koneista on nyt poissa käytössä, koska niille ei löydy osaavia käyttäjiä, Murshedy kertoo.
Vaatevalmistajien liiton jäsenyritykset työllistävät nyt 3,5 miljoonaa työntekijää, etupäässä naisia. Valmisvaateteollisuus kattaa noin 78 prosenttia Bangladeshin viennistä.
Töitä kotoa tai Malesiasta
Myös Bangladeshin kansainvälisten rekrytointiyritysten yhdistys Baira lupasi Libyasta palaaville töitä yhdistyksen jäsenten omistamissa tehtaissa.
Bairalla on noin 1 100 jäsenyritystä. ”Monet jäsenemme omistavat tehtaita ja myllyjä. Osana sosiaalista vastuutamme olemme pyytäneet jäsenyrityksiämme löytämään töitä palaajille”, puheenjohtaja Mohammad Abul Bashar sanoo.
Bairan jäsenyritykset kaavailevat palaajille lisäksi myös pankkilainoja omien pienyritysten perustamiseen.
Joitakin palaajia aiotaan Basharin mukaan lähettää Malesiaan, jossa on kysyntää bangladeshilaisille siirtotyöläisille.
Kymppi rahaa ja ruokapaketti
Bangladeshin hallitus aikoo koota rekisterin kaikista Libyasta evakuoiduista palaajista. Viranomaisten mukaan palaajien tiedot pyritään kysymään heti lentokentillä, jotta näille voitaisiin tarjota sopivaa työtä kotimaassa.
Hallitus antaa jokaiselle evakuoidulle noin kymmenen euron edestä käteistä, ruokapaketin ja ilmaisen kuljetuksen lentokentältä lähimmälle bussipysäkille.
Myös Bangladeshin kaupan ja teollisuuden keskusjärjestön puheenjohtaja Abul Kalam Azad kertoo, että evakuoiduille puuhataan tukirahastoa.
Center for Policy Dialogue -tutkimuslaitoksen johtaja Mostafizur Rahman muistuttaa, että 34 prosenttia Libyaan lähteneistä työntekijöistä on köyhiä. ”Suurin osa heistä lainasi rahaa päästäkseen Libyaan. Heille pitäisi myöntää lainoja alhaisella korolla”, Rahman toteaa.
Maailma kylässä järjestetään 29.–30.5.2027 Suvilahdessa
Maailma kylässä -festivaali palaa Helsingin Suvilahteen ensi vuoden toukokuun viimeisenä viikonloppuna. Festivaali kokoaa järjestöt, muut yhteiskunnalliset toimijat sekä yleisön musiikin, keskustelujen, työpajojen ja katuruoan äärelle. Festivaalin teemana on UTOPIA – millainen maailma on mahdollinen.