Kansainvälisen kansalaisyhteiskuntaverkoston (Global Alliance for Tax Justice, GATJ) kommentteja YK:n alaisesta puitesopimuksesta kansainvälisestä veroyhteistyöstä ja sen kahdesta varhaisesta pöytäkirjasta käytävien neuvottelujen luonnosteksteihin. Suomesta allekirjoittajina ovat Fingon lisäksi CRASH, Creatura, Finnwatch ja Polifa.
Maailma kylässä -festivaalilla 24 000 kävijää – vapaus puhutti uudella festivaalialueella Lasipalatsikorttelissa ja Narinkkatorilla
Festarikauden avaava ilmaistapahtuma, Maailma kylässä, järjestettiin 16.–17.5. Helsingin Lasipalatsikorttelissa ja Narinkkatorilla. Festivaalilla oli lauantaina 13 000 kävijää ja sunnuntaina 10 000 kävijää. Puhelavan ohjelmaa seurasi lisäksi 1 000 katsojaa verkkostriimissä. Hyvissä tunnelmissa sujunut festari tarjosi musiikkia, puheita ja keskusteluja, työpajoja, lastenohjelmaa ja näytteilleasettajien ständejä. Koko perheen festivaalin teema Vapaus näkyi läpi ohjelman.