Lopputulos ei ole Niinistön mukaan ympäristön näkökulmasta riittävän hyvä. Edistysaskelia otettiin kuitenkin muun muassa valtamerien suojelussa, kalakantojen turvaamisessa ja ruokaturvassa.
Niinistö uskoo, että kokouksessa sovittu kestävän kehityksen tavoitteiden jatkotyöstö tarjoaa mahdollisuuden viedä eteenpäin politiikkaa, joka ottaa huomioon planeetan kantokyvyn rajat.
Euroopan helleaalto on osoitus siitä, että tulevan hallituksen pitää kääntää katseensa globaaleihin ongelmiin – Fingon vaaliohjelma vaatii Suomea tarttumaan kriiseihin jämäkästi
”Tulevalle vaalikaudelle kaavaillulla miljardien sopeutuksella ei ole pidemmällä aikavälillä mitään väliä, jos seisomme samaan aikaan tumput suorina, kun ilmastonmuutoksen kaltaiset kriisit syventyvät. Ne syövät maailmantaloudesta riippuvaiselta Suomelta kymmenen miljardia aamupalaksi”, sanoo Fingon vaikuttamistyön johtaja Ilmari Nalbantoglu.