Asiasta uutisoi Maailma.net, joka on haastatellut ulkoministeriön kehitysviestinnän yksikön päällikköä Seija Kinniä. Kinnin mukaan taustalla on muun muassa se, että verkkojulkaisun kävijämäärät eivät ole nousseet ponnistuksista huolimatta.”Globalia on markkinoitu paljon viime vuosina, mutta kävijämäärät eivät ole lähteneet nousuun. Facebook-fanien määrässä on ollut kasvua, mutta se ei näy lukijamäärissä”, hän kertoo Maailma.netin sivuilla.Global.finland.fi on perustettu vuonna 1998, ja sitä käytiin lukemassa viime vuonna vajaat 280 000 kertaa.Kävijäluvut kuulostavat omaan korvaani kohtuullisilta. Olisiko niin, että jossain päin ulkoministeriötä on asetettu liian korkeat odotukset palvelulle? Tai sen haluttiin lyövän läpi kouluissa, mutta niin ei jostain syystä tapahtunut?Jäämme kaipaamaan tätä palvelua ja odottamaan, mitä Kehitys-lehden ympärille rakennettava verkkopalvelu tuo tullessaan.Lue koko maailma.netin uutinen.
Euroopan helleaalto on osoitus siitä, että tulevan hallituksen pitää kääntää katseensa globaaleihin ongelmiin – Fingon vaaliohjelma vaatii Suomea tarttumaan kriiseihin jämäkästi
”Tulevalle vaalikaudelle kaavaillulla miljardien sopeutuksella ei ole pidemmällä aikavälillä mitään väliä, jos seisomme samaan aikaan tumput suorina, kun ilmastonmuutoksen kaltaiset kriisit syventyvät. Ne syövät maailmantaloudesta riippuvaiselta Suomelta kymmenen miljardia aamupalaksi”, sanoo Fingon vaikuttamistyön johtaja Ilmari Nalbantoglu.