Kehitysjärjestö One riemuitseekin, että Statoilin raportti on iso voitto kaikille kaivannaisalan avoimuuden puolesta kampanjoineille tahoille. One on myös julkaissut Statoilin raportin tiedoista helposti selattavan Google docs -taulukon.Statoilin mukaan raportti pohjaa Norjan lakiin, ja yhtiö on halunnut olla ensimmäisten joukossa avaamassa tietojaan. Statoil kiittelee Euroopan unionin avoimuusdirektiiviä, mutta toivoo myös globaalia standardia, jotta koko öljy-, kaivannais- ja metsäsektori toimisi yhtä avoimesti.Euroopan parlamentti sääti avoimuusdirektiivin vuonna 2013, jonka jälkeen jäsenmailla on kaksi vuotta aikaa säätää siitä kansallinen laki. Avoimuusvaatimus tulee siis koskemaan myös suomalaisyrityksiä piakkoin: lakitekstiä valmistellaan paraikaa, ja laki on tulossa voimaan vuoden 2016 alusta.
Euroopan helleaalto on osoitus siitä, että tulevan hallituksen pitää kääntää katseensa globaaleihin ongelmiin – Fingon vaaliohjelma vaatii Suomea tarttumaan kriiseihin jämäkästi
”Tulevalle vaalikaudelle kaavaillulla miljardien sopeutuksella ei ole pidemmällä aikavälillä mitään väliä, jos seisomme samaan aikaan tumput suorina, kun ilmastonmuutoksen kaltaiset kriisit syventyvät. Ne syövät maailmantaloudesta riippuvaiselta Suomelta kymmenen miljardia aamupalaksi”, sanoo Fingon vaikuttamistyön johtaja Ilmari Nalbantoglu.