Meitä kepalaisia haluttiin tarralapuilla muistuttaa siitä, että lokakuun 24.—31. vietetään vuotuista Reilun kaupan viikkoa.
Reiluus saapuu työpaikalleni myös konkreettisesti myöhemmin tänään, kun kahvinviljelijä Pedro Rojas Nicaraguasta tulee viereiseen rappuun, Kepan järjestötila Lähteeseen. Myöhemmin viikolla Reilun kaupan viikon vieraaseen voi tutustua Tampereella, Joensuussa ja Espoossa. Tarkemmat tiedot ja ajankohdat löydät Reilun kaupan sivuilta.
Järjestöt YK:n ilmastokokouksesta: 1,5 asteen raja ylittyy, mutta kriisin vakavuus ratkaistaan nyt
Kriittisen 1,5 asteen lämpenemisrajan ylittyminen on väistämätöntä ja sen jälkeen elämme ennakoimattomasti muuttuvan ilmaston kanssa. Voimme kuitenkin yhä vaikuttaa siihen, kuinka pitkäkestoisia ja vakavia seuraukset ovat. Järjestöt odottavat YK:n ilmastokokoukseen kokoontuvilta mailta väkeviä toimia Pariisin sopimuksen tavoitteiden saavuttamiseksi.