Hyppää sisältöön

Tarjouspyyntö: Fingon globaalikasvatuksen verkkokurssin päivitys

Fingo pyytää tarjouksia globaalikasvatuksen verkkokurssin päivittämisestä.

Fingon globaalikasvatuksen verkkokurssi tarjoaa globaalikasvatuksen parissa toimiville ja aiheesta kiinnostuneille monipuolista tietoa ja tukea oman osaamisen vahvistamiseen. Verkkokurssi sisältää neljä moduulia, jotka tarjoavat laadukkaita lukupaketteja, videoita ja syventäviä harjoituksia. Kurssin materiaalit pohjautuvat alan tutkimukseen sekä globaalikasvatuksen asiantuntijajärjestöjen tuottamiin materiaaleihin ja yhdessä tekemään globaalikasvatustyöhön.

Fingon globaalikasvatuksen verkkokurssi julkaisiin vuonna 2020 ja sisältöjä päivitetään syksyllä 2026. Pyydämme tarjouksia verkkokurssin olemassa olevien sisältöjen täydennyksestä ajankohtaisella tiedolla, käytännön näkökulmilla ja vinkeillä. Tavoitteena on varmistaa kurssin ajankohtaisuus ja pedagoginen toimivuus kohderyhmän tarpeet huomioiden.

Toimeksiantoon kuuluvat tehtävät

  • Fingon globaalikasvatuksen verkkokurssiin perehtyminen ja päivitystarpeiden arviointi yhteistyössä Fingon tiimin kanssa
  • Käsikirjoituksen tuottaminen verkkokurssille päivitettävistä ja / tai täydennettävistä sisällöistä, huomioiden erityisesti:
    • Globaalikasvatuksen uuden tutkimuksen ja toimintaympäristön muutokset (kuten eurooppalainen globaalikasvatuksen julistus 2022, dekolonisaatio- ja kestävyysmurroskeskustelu, post-Agenda 2030)
    • Ajankohtaiset lisämateriaali- ja lähdevinkit
  • Neljän oppimista tukevan harjoitustehtävän suunnittelu
  • Verkkokurssille sisällytettävän lyhyen globaalikasvatusvideon sisällöllinen suunnittelu

Toimeksiannon tuotokset

Toimeksiannon lopputuloksena palveluntarjoaja toimittaa Fingolle seuraavat tuotokset:

  • Verkkokurssin sisältökäsikirjoitus word-pohjalla toimitettuna. Käsikirjoitus sisältää valmiit tekstit kohtiin, joita verkkokurssilla päivitetään tai täydennetään. Sisältöihin sisällytetään tarvittavat lähdeviitteet sekä ehdotukset jatkolukemiseksi.
  • Neljä oppimista tukevaa harjoitustehtävää
  • Kirjallinen suunnitelma verkkokurssille tuotettavasta globaalikasvatusta käsittelevästä lyhyestä videosta (keskeiset viestit, videon rakenne ja toteutusehdotus).

Toimeksiannon tuotosten valmistuttua Fingo vastaa globaalikasvatusvideon tuottamisesta ja päivitettyjen sisältöjen viemisestä verkkokurssialustalle.

Toimeksiannon aikataulu

Toimeksiantoon sisältyvä työ ajoittuu aikavälille 1.10.–30.11.2026 ja se voidaan toteuttaa joustavasti tällä aikavälillä, huomioiden kuitenkin seuraavat etukäteen määritellyt aikataulut:

TehtäväPäivämääräVastuu
Aloituskokous ja verkkokurssin päivitystarpeiden arviointi  Viikko 40–41Fingo, palveluntarjoaja
Ensimmäinen versio päivitettävien sisältöjen käsikirjoituksesta, sisältäen harjoitustehtävät ja globaalikasvatusvideon suunnitelman  15.11.2026 mennessäPalveluntarjoaja
Fingon palaute käsikirjoituksen ensimmäisestä versiosta palveluntarjoajalle muutoksia ja viimeistelyä varten20.11.2026Fingo
Viimeistelty käsikirjoitus30.11.2026 mennessäPalveluntarjoaja
Viimeistellyn käsikirjoituksen hyväksyntä (tai mahdolliset toisen kierroksen kommentit, mikäli tarpeen)4.12.2026 mennessäFingo

Toimeksiannon laajuus ja palkkio

Toimeksiannon arvioitu työmäärä on noin 35 tuntia, josta verkkokurssiin perehtymiseen on arvioitu kuluvan 4 tuntia ja aloituspalaveriin yksi tunti. Palveluntarjoaja voi tarjouksessaan kuitenkin perustella, mikäli arvio poikkeaa olennaisesti tästä. Toimeksiannon enimmäisbudjetti on 3000 euroa.

Tarjouksessa tulee esittää toimeksiannon toteuttamisesta kiinteä kokonaishinta. Hinnan tulee sisältää kaikki toimeksiannon toteuttamisesta aiheutuvat kulut, kuten verot ja muut sivukulut. Palkkion maksaminen edellyttää, että Fingo hyväksyy toimeksiannon valmiit tuotokset.

Tarjoajalta edellytettävä osaaminen ja valintakriteerit

Palveluntarjoajalta edellytetään monipuolista asiantuntijuutta globaalikasvatuksesta, pedagogista osaamista, sujuvaa suomen kielen taitoa ja kykyä toteuttaa työ sovitussa aikataulussa. Kokemus verkko-oppimissisältöjen tuottamisesta ja suomalaisen järjestökentän tuntemus katsotaan eduksi.

Tarjousten sisältö

Tarjoukset otsikolla Toimeksianto/Globaalikasvatuksen verkkokurssi viimeistään 24.9.2026 mennessä osoitteeseen miina.ohra-aho@fingo.fi.

Tarjouksesta tulee ilmetä:

  • tarjoajan yhteystiedot
  • kuvaus tarjoajan globaalikasvatukseen liittyvästä osaamisesta ja kokemuksesta sekä mahdollisten vastaavien verkko-oppimissisältöjen suunnittelusta ja toteuttamisesta, mukaan lukien referenssit
  • lyhyt kuvaus lähestymistavasta Fingon globaalikasvatuksen verkkokurssin päivittämiseksi toimeksiannon tavoitteiden saavuttamiseksi
  • arvio käytettävästä työmäärästä
  • kokonaishinta toimeksiannon toteuttamiseksi
  • tieto laskuttavasta tahosta

Palveluntarjoajan valinta tehdään tarjousten kokonaishinnan, globaalikasvatusta koskevan asiantuntemuksen, pedagogisen osaamisen ja toteutussuunnitelman laadun sekä toimeksiannon toteutuksessa tarvittavan muun osaamisen perusteella.

Ilmoitamme valinnasta tarjouksen määräaikaan mennessä jättäneille viimeistään 30.9.2026. Fingo pidättää oikeuden olla tekemättä valintaa, mikäli soveltuvaa palveluntarjoajaa ei löydy.

Sopimusta koskevat ehdot

Verkkokurssin täydennykset toteutetaan valittavan palveluntarjoajan kanssa toimeksiantona, eikä palveluntarjoajan ja tilaajan välille synny työsuhdetta.

Valitun palveluntarjoajan kanssa tehdään valinnan jälkeen erillinen toimeksiantosopimus. Palveluntarjoaja vastaa omista veroistaan, vakuutuksistaan ja lakisääteisistä velvoitteistaan.

Toimeksiannon tuloksena syntyvien materiaalien käyttö- ja muokkausoikeudet siirtyvät Fingolle.

Lisätietoja

Lisätietoa toimeksiannosta ja verkkokurssin sisällöistä antaa globaalikasvatuksen ja oppimisen asiantuntija Anna Kivimäki-Pelluz (anna.kivimaki-pelluz@fingo.fi, +358 503176697).

Lue lisää

Katso kaikki ajankohtaiset