UNFCCC:n toiminnanjohtaja Christiana Figueres kertoo, että kokouksessa pyritään luomaan ensimmäinen luonnos kansainväliselle ilmastosopimukselle sekä selventämään rahoituskuvioita. Filippiinien edustaja Yeb Saño julistautuu syömälakkoon kokouksen ajaksi, kunnes merkittävä ratkaisu ikuisuusongelmiin on näköpiirissä.
Euroopan helleaalto on osoitus siitä, että tulevan hallituksen pitää kääntää katseensa globaaleihin ongelmiin – Fingon vaaliohjelma vaatii Suomea tarttumaan kriiseihin jämäkästi
”Tulevalle vaalikaudelle kaavaillulla miljardien sopeutuksella ei ole pidemmällä aikavälillä mitään väliä, jos seisomme samaan aikaan tumput suorina, kun ilmastonmuutoksen kaltaiset kriisit syventyvät. Ne syövät maailmantaloudesta riippuvaiselta Suomelta kymmenen miljardia aamupalaksi”, sanoo Fingon vaikuttamistyön johtaja Ilmari Nalbantoglu.