CGC-hankkeen toisen kierroksen projekteissa tehdään monenlaista globaalikasvatusta. Monissa projekteissa tehdään yhteistyötä oppilaitosten kanssa. Keskiössä on globaalien kehityskysymysten ymmärtäminen sekä nuorten toimijuuden ja demokratiataitojen vahvistaminen. Näitä edistetään esimerkiksi työpajoilla, webinaareilla, johtajuusseminaariin osallistumisella Keniassa, illanvietoilla, politiikkasuositusten tekemisellä, omilla vaikuttamishankkeilla ja tiiviillä pienryhmätyöskentelyllä.
Kaikissa projekteissa tehdään lisäksi viestintää ja tärkein nuoria tavoittava viestintäkanava niissä on sosiaalinen media. Projekteissa tuotetaan globaalikasvatuksen materiaalia sekä suomalaisten että globaalin etelän nuorten kanssa. Materiaalia hyödynnetään taas uusien nuorten tavoittamiseksi. Kaikissa projekteissa on mukana globaalin etelän ääniä, neljässä projektissa ne tulevat Keniasta.
Toisen projektikierroksen 11 Connect for Global Change -projektia
Kaikilla CGC-hankkeesta rahoitetuilla projekteilla on sama tavoite: jokainen tukee omalla tavallaan nuorten kriittistä ymmärrystä globaaleista haasteista sekä nuorten toimijuutta kohti tasa-arvoisempaa ja kestävämpää maailmaa. Yhdessä muiden eurooppalaisten CGC-projektien kanssa hanke pyrkii tavoittamaan 9,5 miljoonaa EU-kansalaista.
African Care ry: Nasiib – Nuoret tasa-arvon ja ilmaston asialla
Projektissa koulutetaan nuorista muodostettua ryhmää ilmastomuutoksesta ja sukupuolten tasa-arvosta yhdessä Somaliassa olevan nuorten ryhmän kanssa. Projektissa tuetaan ryhmäläisten toimijuutta sekä etsitään kullekin sopivia keinoja vaikuttaa globaaleihin kysymyksiin. Teemoihin perehtymisen jälkeen nuoret viestivät niistä projektin sosiaalisen median tileillä. Projektin lopputyönä nuoret tekevät videon siitä, miten Somaliassa ilmastonmuutos vaikuttaa sukupuolten tasa-arvon toteutumiseen, ja mitä jokainen meistä voi tehdä yksilötasolla ilmastonmuutoksen hillitsemiseksi. Projektin teemoista järjestetään lopuksi webinaari.
Biologian ja maantieteen opettajien liitto BMOL ry ja Liikunnan ja Terveystiedon Opettajat LIITO ry: Kaikki mukaan koulujen globaalikasvatukseen
Projektissa tuotetaan monipuoliset kestävän kehityksen materiaalipaketit kahdeksaan oppiaineeseen: filosofiaan, historiaan, kieliin, liikuntaan, matematiikkaan, musiikkiin, oppilaanohjaukseen sekä psykologiaan. Materiaalipaketit kehitetään yhteistyössä aineenopettajien kanssa yläasteelle ja lukioihin, ja niitä markkinoidaan laajasti. Samalla tuotetaan malli monialaiseen kestävän kehityksen oppimiseen. Projektissa kirjoitetaan pedagogisten opettajajärjestöjen lehtiin artikkelit, joissa käsitellään kestävää kehitystä kyseisen oppiaineen näkökulmasta.
Caritas Finland: Another Kind of Leadership – Nuoret työelämän uudistajina
Projektissa järjestetään etänä työpajasarja, jossa käsitellään nuorilta nousevia työelämän kysymyksiä linkitettynä globaaleihin kehityskysymyksiin. Työpajoissa on mukana monitaustaisia nuoria Suomesta ja Keniasta ja niiden sisällöistä viestitään sosiaalisessa mediassa. Projektin nuorten ryhmän aktiivit pitävät etätyöpajasarjan opeista edelleen lähityöpajoja ammattiin opiskeleville nuorille. Projekti päättyy matkalla Keniaan, jossa projektista valitut aktiiviset nuoret osallistuvat kenialaisen yliopiston järjestämään johtajuusseminaariin ja viestivät siitä sosiaalisessa mediassa.
Home Street Home ry: The Global Cut
Projektissa tuotetaan kenialaisten nuorten kanssa globaalikasvatusmateriaali, jota hyödynnetään kouluvierailuilla eri puolilla Suomea. Projektissa järjestetään lyhytvideokilpailu, johon nuoret voivat osallistua sekä Suomesta että Keniasta. Kilpailun finaali pidetään koko perheen kestävän kehityksen yleisötapahtuman yhteydessä kesäkuussa Porissa. Projektissa tuotetut materiaalit jaetaan yhteistyökoulujen käyttöön.
Kansainvälinen solidaarisuustyö ry, Vasemmistonuoret ry ja Vasemmisto-opiskelijat ry: Mikä maksaa? – Globaali talous ja ihmisoikeudet
Projektissa lisätään kohderyhmien kriittistä ymmärrystä globaalin talouden rakenteiden vaikutuksista ihmisoikeuksiin ja ympäristöön sekä tarjotaan konkreettisia työkaluja kestävän kehityksen ja globaalin oikeudenmukaisuuden edistämiseksi. Projektissa tuotetaan verkkomateriaalia, koulutetaan kouluttajia ja tuotetaan valmis luento/oppituntikokonaisuus projektin aiheesta. Projektissa järjestetään ympäri Suomen nuorten illanviettoja. Niissä tuetaan nuorten aktivoitumista ja omaehtoisen toiminnan järjestämistä projektin teemoista.
Nuorten Akatemia ry ja Mifuko Trust: Kädenjälki – nuoret muutoksentekijöinä
Projektissa järjestetään yhteiskehittämistyöpajoja, joissa suomalaiset ja kenialaiset nuoret suunnittelevat oppisisältöjä lukioihin ja ammattioppilaitoksiin. Projektissa tuotetaan vuorovaikutteisia harjoituksia sisältävä oppimateriaalipaketti, jonka tukemana toteutetaan kouluvierailukokonaisuus. Teemoina ovat ilmasto, sukupuoli, köyhyys ja eriarvoisuus. Toisen asteen opiskelijoiden lisäksi projektissa vahvistetaan kenialaisten, saamelaisten ja romaninuorten osallisuutta. Samalla projekti tuo yhteen eri kulttuureista tulevia ihmisiä ja lisää vuoropuhelua heidän välillään. Loppuwebinaarissa viestitään uusille opettajille projektin materiaaleista.
Puolueiden kansainvälinen demokratiayhteistyö – Demo ry: Dialogilla kohti ilmasto-oikeudenmukaisuutta
Projektissa tavoitellaan eri puolueista tulevien poliittisten nuoriso- ja opiskelijajärjestöjen edustajien sitoutumista ilmasto-oikeudenmukaisuuden edistämiseen. Projektissa järjestetään koulutusviikonloppuja ja opintovierailuja Helsingissä ja Joensuussa, päätösseminaari ja tutkijadialogeja. Projektissa käydään dialogia Kenian politiikkakoulun kanssa. Projektin lopuksi muodostetaan osallistujien kesken yhteinen kanta ja muotoillaan suosituksia, joita levitetään viestinnän avulla. Projektin loppuwebinaarissa jaetaan projektin tuotoksia ja oppeja laajemmalle kohderyhmälle.
Seta ry: Existing and Resisting – Together Against the Anti-Gender Movement
Projektissa toteutetaan ryhmämuotoinen valmennus, jossa käsitellään anti-gender-liikettä ja sen uhkaan vastaamista ihmisoikeustyön ja -aktivismin keinoin. Projektin tarkoituksena on osallistaa ja voimaannuttaa sateenkaarevia nuoria aikuisia tunnistamaan globaalin anti-gender-liikkeen aiheuttamat haasteet ja vastaamaan niihin sekä tukemaan omia yhteisöitään kamppailussa niitä vastaan. Projekti tarjoaa tietoa anti-gender-liikkeen taustoista, toimintatavoista ja vaikutuksista sekä suomalaisessa kontekstissa että globaalisti. Projektissa viestitään näistä aiheista myös suurelle yleisölle.
Sumud – Suomen Palestiina-verkosto ry ja Mirsal ry: UNMUTED
Projektissa muodostetaan nuorten aikuisten ryhmä, jossa opitaan demokraattisista vaikuttamisen tavoista. Ryhmään kannustetaan mukaan erityisesti yhteiskuntaan vähemmän osallistuvia nuoria, esimerkiksi maahanmuuttajataustaisia, pienituloisia ja pääkaupunkiseudun ulkopuolella asuvia. Projektin koulutusviikonloppujen, asiantuntijaluentojen, työpajojen ja yksilöllisen ohjauksen kautta osallistujat pääsevät vaikuttamaan itselleen tärkeään asiaan oman vaikuttamishankkeensa kautta.
Suomen luonto- ja ympäristökoulujen liitto LYKE: Luonto kuuluu kaikille -kestävyyttä ja yhdenmukaisuutta edistävä luontokasvatus
Projektissa kytketään vahvemmin kestävän kehityksen tavoitteet, yhdenvertaisuus ja globaalikasvatus osaksi luonto- ja ympäristökasvatusta luontokouluissa. Projektissa tarjotaan luonto- ja ympäristökasvattajille koulutusta, keskusteluja, ja globaaleja videotervehdyksiä sekä kehitetään toimintaa ja opetusmateriaaleja. Tuotetut globaalikasvatusmateriaalit ja -menetelmät tuodaan kaikkien opettajien avoimesti käytettäväksi MAPPA-palvelussa. Lisäksi järjestetään kaikille avoin webinaari tiedon ja materiaalien levittämiseksi.
Suomen opiskelijakuntien liitto – SAMOK ry: Globaalikasvatustietoutta AMK-opiskelijoille.
Projektissa lisätään ammattikorkeakouluopiskelijoiden tietoisuutta globaaleista haasteista ja motivaatiota osallistua yhteiskunnallisiin prosesseihin. Heille järjestetään webinaareja, luentoja ja työpajoja, joissa käsitellään demokraattisten prosessien, kestävän kehityksen ja globaalien haasteiden teemoja opiskelijalähtöisesti ja interaktiivisesti. Projektin viestintäkampanjassa hyödynnetään kohderyhmälle tuttuja viestintäkanavia, kuten sosiaalista mediaa, opiskelijakuntien viestintäkanavia ja opiskelijoiden suosimia tapahtumia.
Mikä Connect for Global Change?
Hankkeen tarkoituksena on voimaannuttaa, osallistaa ja yhdistää EU-kansalaisia, erityisesti nuoria ja globaalikasvatuksella vähemmän tavoitettuja kohderyhmiä, ottamaan yhteisvastuuta osallistavamman, tasa-arvoisemman ja kestävämmän maailman edistämisestä. Connect for Global Change -hankkeessa rahoitetaan ja tuetaan pieniä ja keskisuuria järjestöjä 11 Euroopan maassa. Hankkeen verkkosivulta voit lukea lisää kaikista 109 projektista. Connect for Global Change on osa EU:n DEAR-ohjelmaa.
Hanke kestää 3,5 vuotta ja siinä on järjestetty kaksi projektirahoitushakua. Lisää ensimmäisen kierroksen projekteista voit lukea tästä blogitekstistä. Toisen kierroksen projektipäätöksistä kerrotaan tässä uutisessa. Ajantasaista tietoa löydät hankkeen verkkosivulta. Seuraa projektien etenemistä sosiaalisessa mediassa tunnisteella #ConnectforGlobalChange.


Connect for Global Change -hanke on tuotettu Euroopan unionin rahoitustuella. Tämän sivun sisällöstä vastaa avustuksen saaja, eikä sen voida katsoa heijastavan Euroopan unionin kantaa.