Tervetuloa Fingon koordinoiman 4.7.-työryhmän tapaamiseen torstaina 30.3. klo 9–10.30 keskustelemaan kestävän kehityksen tietojen ja taitojen edistämisestä.
Työryhmä kokoontuu muutaman kerran vuodessa ja tapaamisissa käsitellään kestävän kehityksen tavoitteen 4.7. ja globaalin kansalaiskasvatuksen kannalta ajankohtaisia aiheita. Tavoitteena on jakaa tietoa eri kentiltä, rakentaa yhteistä ymmärrystä ja tunnistaa vaikuttamisen keinoja. Tapaamisiin ovat lämpimästi tervetulleita kaikki aiheen parissa toimivat niin järjestöistä, tutkimus- ja kasvatuskentiltä, valtionhallinnosta kuin muiltakin aloilta.
Tapaamisessa kuulemme opetus- ja kulttuuriministeriön erityisasiantuntijan Santeri Suvannon katsauksen OKM:n Afrikka-strategiaan ja ajankohtaisiin kuulumisiin tavoitteeseen 4.7. liittyen. Lisäksi jatkamme keskustelua Unescon työnalla olevasta globaalin kansalaiskasvatuksen suosituksesta ”Recommendation concerning Education for Global Citizenship, Peace, Human Rights and Sustainable Development” ja sen merkityksestä Suomen näkökulmasta.